Au bătut palma, pe de-o parte, Ministerul Sănătății, condus de Nicolae Bănicioiu, aflat la început de drum, cu planuri mari și promisiuni multe, care n-au avut vreme să cadă la proba practică, pe cealaltă parte, Federația SANITAS, organizație sindicală cu peste 120.000 de membri din domeniul medical, care are în față un nou partener de dialog, capabil să întrețină speranțe că, poate, lucrurile se vor îndrepta într-unul din cele mai spinoase sectoare din România. Acordul semnat luni este generos, are nu mai puțin de 17 puncte, legate multe de salarii și posturi, în schimbul lor, Federația SANITAS angajându-se că nu va promova acțiuni de natura conflictelor colective de muncă!
Ministerul Sănătății: acordul vizează colaborarea pentru reorganizarea sistemului medical
Cei de la Ministerul Sănătăţii, extrem de zgârciți în comunicarea publică de când s-a schimbat ministrul, și-au călcat luni pe suflet și au înșirat câteva cuvinte despre acest acord cu Federația SANITAS, citându-l pe Nicolae Bănicioiu. “Acordul încheiat între Ministerul Sănătăţii şi ( n.r. – Federația) SANITAS are în vedere, în primul rând, colaborarea pentru reorganizarea sistemului medical, deci condiţii mai bune atât pentru pacienţi, cât şi pentru personalul medico-sanitar. Semnarea acestui accord cu SANITAS, într-o zi atât de importană – Ziua Mondială a Sănătăţii, este un semnal al unei colaborâri strânse cu una din cele mai mari organizaţii sindicale, reprezentativă pentru domeniul medical”, sună declarația de politician a ministrului.
Cele două părţi, ni se spune, ”au pus bazele unei colaborări continue” între Ministerul Sănătăţii şi sindicate pentru reorganizarea sistemului, astfel încât ”calitatea serviciilor medicale să crească, iar în final, pacienţii să fie mulţumiţi, stabilind ca împreună să găsească soluţii care să permită salarizarea personalului din sistemul sanitar în funcţie de performanţele acestuia”.
Federaţia SANITAS, încă de la primul punct al acordului: măsurile luate să nu afecteze drepturile salariaților
Federaţia SANITAS a lămurit urgent lucrurile, dincolo de vorbele frumoase ale Ministerului Sănătății și ale celui care-l conduce, publicând, în facsimil (foto: www.federatiasanitas.ro), acordul încheiat ”având în vedere lista de revendicări” și ”disfuncționalitățile” semnalate de această organizație. Practic, acordul e o listă de chestiuni pe care Ministerul Sănătății se angajează să le rezolve, altfel… citește punctul 17. Redăm câteva din puncte:
”Părțile semnatare vor colabora permanent în derularea procesului de reorganizare a sistemului sanitar public, în așa fel încât măsurile ce vor fi luate să nu afecteze în niciun fel drepturile salariaților prevăzute de legislația în vigoare și contractele colective de muncă aplicabile”
”Ministerul Sănătății va comunica structurilor teritoriale clarificări referitoare la cadrul legislativ privind salarizarea și drepturile aferente personalului din sistemul sanitar”
”Ministerul Sănătății susține menținerea cadrului legal privind acordarea în continuare a tichetelor de masă salariaților din unitățile sanitare finanțate integral din venituri proprii”
Cele două părți se vor implica pentru adoptarea unui sistem propriu de salarizare, care să permită majorarea veniturilor angajaților, se vor face demersuri pentru revizuirea legislației în vederea acordării medicației gratuite pentru personalul medical, pentru deblocarea posturilor, astfel încât să se asigure respectarea normativelor de personal, urmează să fie reevaluat regulamentul de sporuri.
Ministerul Sănătății se angajează la multe: să susțină inițiativele Federației SANITAS în domeniul reformei sanitare, să recomande unităților sanitare din subordinea ministerului participarea reprezentanților Federației SANITAS la ședințele consiliilor de administrației, să modifice metodologia de organizare a gradului principal pentru asistenții medicali. ”Ministerul Sănătății se angajează să găsească soluții pentru depolitizarea sistemului sanitar”, stă scris în acord, al cărui ultim punct arată ce primește Ministerul Sănătății în schimb sau ce riscă dacă acordul va fi nesocotit: ”Pe perioada derulării prezentului Acord, Federația SANITAS din România nu va promova acțiuni de natura conflictelor colective de muncă”.