Un anunț lapidar al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie surprinde esența unui dosar de corupție: vizați sunt medici specialişti în medicina muncii, suspectați că, în schimbul unor sume de bani, ar fi ”fabricat” falși invalizi. Joi dimineața aveau loc, în acest sens, verificări și percheziții simultane în Caraș-Severin și Timiș.
Dosarul este în mâna procurorilor Secţiei de urmărire penală şi criminalistică din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, care au ”suspiciuni” privind săvârşirea de medici specialişti de medicina muncii de la cabinetele de expertiză medicală din Caransebeş şi Moldova Nouă, a unor infracţiuni de corupţie. Mai concret, anchetatorii au informații că s-ar fi dat șpagă pentru încadrarea nejustificată în grad de invaliditate a unor persoane. Cine sunt specialiștii în medicina muncii vizați, cați falși invalizi au fost făcuți? Procurorii țin încă informațiile sub cheie.
Cert este că a fost dispusă începerea urmăririi penale cu privire la fapte de luare de mită, săvârșite de medicii specialiști în medicina muncii.
”Procurorii beneficiază de sprijinul ofiţerilor de poliţie din cadrul Inspectoratul General al Poliţiei Românie – Direcţia de Investigare a Fraudelor, precum şi de suportul tehnic şi informativ al Serviciului Român de Informaţii”, anunță Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.
Ancheta vizându-i pe cei de la Medicina Muncii este în plină derulare, procurorii promit că, pe măsura derulării cercetărilor, vor informa ”opinia publică cu privire la actele de urmărire penală ce se efectuează în cauză”, bineînțeles, este vorba despre datele care pot fi date publicităţii, fără să încurce investigațiile.
UPDATE. Unul dintre cei vizați de anchetă vizându-i pe de la Medicina Muncii este doctorul Ioan Ungur din Caransebeș. Avocatul lui a confirmat efectuarea unei percheziții la cabinetul acestui medic, de unde au fost ridicate mai multe acte, scrie expressdebanat.ro. În același timp, la Parchetul de pe lângă Tribunalul Caraș-Severin au fost aduse persoane care ar fi beneficiat de serviciile medicilor vizați de ancheta procurorilor.
Surse din cadrul anchetei, citate de redesteptarea.ro, arată că ar exista probe potrivit cărora erau încasate, de către fiecare medic de la Medicina Muncii, sume cuprinse de la 1.500 la 3.000 de lei pe zi. De la începutul anului și până în prezent, un singur medic ar fi luat mită de 200 de ori, susțin aceleași surse.