Conform unui obicei religios, acceleratorul de particule, la spitalul Sf. Spiridon din Iaşi a fost sfinţit de către părintele Andrei (CD). Aparatul este folosit pentru tratarea bolnavilor de cancer şi a fost cumpărat cu patru milioane de euro.
Aceste obiceiuri religioase, stropirea cu agheasmă, tămâierea, sfinţirea a tot ceea ce ne înconjoară face parte din cotidianul românesc. Fie că vorbim despre o maşină, un animal, o clădire sau un echipament medical de ultimă generaţie şi care costă mai multe milioane de euro, un sobor de preoţi care să le sfinţească reprezintă un lucru obişnuit, lipsa acestuia reprezentând de fapt motiv de îngrijorare.
sursa: http://www.descopera.ro/
foto: Mediafax Zoom